Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitcoin Nedir ne işe yarar nasıl kullanılır
#1
Bitcoin Nedir ne işe yarar nasıl kullanılır
Bitcoinler Nereden Gelir?
Bitcoin'e Başlarken
Bitcoin Yarıları
Yaygın Bitcoin Yanılgıları
Bitcoin Ölçeklenebilirliği
Bitcoin Ağına Katılmak

Introduction to Bitcoin
Where Do Bitcoins Come From?
Getting Started with Bitcoin
The Bitcoin Halving
Common Bitcoin Misconceptions
Bitcoin Scalability
Participating in the Bitcoin Network


Chapter 1 - Introduction to Bitcoin
Contents

What is Bitcoin?
What is Bitcoin used for?
What makes Bitcoin valuable?
How does Bitcoin work?
What is the blockchain?
Is Bitcoin legal?
A History of Bitcoin
Who created Bitcoin?
Did Satoshi invent blockchain technology?
Digital cash before Bitcoin


Bitcoin nedir?
Bitcoin dijital bir nakit şeklidir. Ancak , alıştığınız fiat para birimlerinin aksine, onu kontrol eden bir merkez bankası yok. Bunun yerine, Bitcoin'deki finansal sistem dünyaya dağılmış binlerce bilgisayar tarafından yönetilmektedir. Herkes açık kaynaklı yazılım indirerek ekosisteme katılabilir.

Bitcoin, 2008'de açıklanan (ve 2009'da piyasaya sürülen) ilk kripto para birimiydi . O (bir küçük harf ile, Bitcoins dijital para göndermek ve almak için olanağını kazandırır b veya BTC ). Bu kadar çekici kılan şey sansür edilemez, fonlar bir kereden fazla harcanamaz ve işlemler her zaman ve her yerden yapılabilir.Bitcoin ne için kullanılır?
İnsanlar Bitcoin'i birkaç nedenden dolayı kullanıyor. Birçoğu izinsiz doğası için bunu takdir ediyor - İnternet bağlantısı olan herkes gönderebilir ve alabilir. Kimsenin onu kullanmasını engelleyemeyeceği nakit para gibi, ancak dijital varlığı, küresel olarak transfer edilebileceği anlamına geliyor.Bitcoin'i değerli yapan nedir?
Bitcoin merkezi olmayan, sansüre dayanıklı, güvenli ve kenarlıksızdır.

Bu kalite, bireylerin kimliklerini açıklamak istemedikleri (havale veya kredi kartıyla olduğu gibi) uluslararası havale ve ödemeler gibi kullanım durumları için cazip hale getirmiştir.

Birçoğu bitcoinlerini harcamaz, bunun yerine onları uzun vadede tutmayı seçer ( hodling olarak da bilinir ). Bitcoin, mevcut sınırlı para arzı nedeniyle dijital altın olarak adlandırılmıştır . Bazı yatırımcılar Bitcoin'i bir değer deposu olarak görüyor . Kıt ve üretilmesi zor olduğu için altın veya gümüş gibi değerli metallere benzetilmiştir.

Sahipler, bu özelliklerin - küresel mevcudiyet ve yüksek likidite ile birleştiğinde - zenginliği uzun süreler boyunca depolamak için ideal bir ortam haline geldiğine inanıyorlar . Bitcoin'in değerinin zaman içinde değer kazanmaya devam edeceğine inanıyorlar.Bitcoin nasıl çalışır?
Alice, Bob'a bir işlem yaptığında, beklediğiniz şekilde para göndermiyor. Ona dolar vermenin dijital karşılığı gibi değil. Daha çok Bob'a bir dolar verdiğini (herkesin görebileceği) bir kağıda yazması gibi. Bob aynı fonları Carol'a göndermeye gittiğinde, Bob'un kağıtlara bakarak onlara sahip olduğunu görebilir.işlem örnekleriSayfa, blockchain adı verilen özel bir veritabanı türüdür. Ağ katılımcılarının hepsinin, cihazlarında depolanmış olanla aynı kopyası vardır. Katılımcılar yeni bilgileri senkronize etmek için birbirleriyle bağlantı kurarlar.

Bir kullanıcı ödeme yaptığında, bunu doğrudan eşler arası ağa yayınlar - transferleri işlemek için merkezi bir banka veya kurum yoktur. Yeni bilgi eklemek için Bitcoin blok zinciri madencilik adı verilen özel bir mekanizma kullanıyor. Bu süreçte yeni işlem blokları blok zincirine kaydedilir.Blockchain nedir?
Blockchain bir defter olduğu Yalnızca ekleme , verileri yalnızca kendisine eklenebilir demek ki. Bilgi eklendikten sonra, bilgileri değiştirmek veya silmek son derece zordur. Blockchain, bunu sonraki her blokta önceki bloğa bir işaretçi ekleyerek zorlar.blockchain, aşağıdaki bloğu oluşturmak için önceki bloktaki karmayı nasıl kullanır?İşaretçi aslında önceki bloğun bir karmasıdır . Karma , verilerin benzersiz bir “parmak izi” üretmek için verilerin tek yönlü bir işlevden geçirilmesini içerir. Giriş biraz değiştirilirse, parmak izi tamamen farklı görünecektir. Blokları zincirlediğimizden, birisinin takip eden blokları geçersiz kılmadan eski bir girişi düzenlemesinin bir yolu yoktur. Böyle bir yapı, blok zincirini güvenli hale getiren bileşenlerden biridir .

Blok zincirleri hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Blockchain Teknolojisi nedir? Nihai Kılavuz .Bitcoin yasal mı?
Bitcoin çoğu ülkede tamamen yasaldır. Bununla birlikte, birkaç istisna vardır - kripto para birimine yatırım yapmadan önce yargı alanınızın yasalarını okuduğunuzdan emin olun.

Yasal olduğu ülkelerde, devlet kurumları vergilendirme ve uyumluluk konusunda farklı yaklaşımlar benimsemektedir. Düzenleyici ortam genel olarak hala az gelişmiş ve önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde değişecektir.Bitcoin'in Tarihçesi
Bitcoin'i kim yarattı?
Kimse bilmiyor! Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto takma adını kullandı , ancak kimlikleri hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Satoshi, dünyanın herhangi bir yerinde bir kişi veya bir grup geliştirici olabilir. Adı Japon kökenlidir, ancak Satoshi'nin İngilizce ustalığı, birçok kişinin İngilizce konuşulan bir ülkeden geldiğine inanmasına neden olmuştur.

Satoshi , yazılımın yanı sıra Bitcoin teknik incelemesini yayınladı . Ancak, gizemli yaratıcı 2010'da kayboldu.Satoshi blockchain teknolojisini icat etti mi?
Bitcoin aslında bir süredir var olan bir dizi mevcut teknolojiyi birleştiriyor. Bu blok zinciri kavramı Bitcoin ile doğmadı. Bunun gibi değiştirilemez veri yapılarının kullanımı, Stuart Haber ve W. Scott Stornetta'nın zaman damgası içeren belgeler için bir sistem önerdiği 90'lı yılların başlarına kadar uzanabilir. Günümüzün blok zincirleri gibi, verilerin güvenliğini sağlamak ve kurcalanmasını önlemek için kriptografik tekniklere dayanıyordu.

İlginçtir ki, Satoshi'nin teknik incelemesinde hiçbir zaman “blockchain” terimi kullanılmamaktadır.

Ayrıca bakınız: Blockchain Tarihçesi .Bitcoin'den önce dijital para
Bitcoin dijital para için ilk girişim değildi, ama kesinlikle en başarılısıydı. Önceki şemalar Satoshi'nin icadına zemin hazırladı:

DigiCash
DigiCash, 1980'lerin sonunda kriptograf ve bilgisayar bilimcisi David Chaum tarafından kurulmuş bir şirketti. Chaum tarafından yazılan bir makaleye dayanarak çevrimiçi işlemler için gizlilik odaklı bir çözüm olarak tanıtıldı ( burada açıklanmıştır ).

DigiCash modeli merkezi bir sistemdi, ancak yine de ilginç bir deneydi. Şirket daha sonra, Chaum'un e-ticaretin gerçekten başlamasından önce tanıtımından kaynaklandığına inandığı iflas etti.

B-para
B-para ilk olarak 1990'larda yayınlanan bilgisayar mühendisi Wei Dai tarafından yapılan bir teklifte tanımlandı . Bitcoin beyaz kitabında alıntılandı ve nedenini görmek zor değil.

B-money , bir İş Kanıtı sistemi (Bitcoin madenciliğinde kullanılır) ve kullanıcıların işlemleri imzaladığı dağıtılmış bir veritabanı kullanılmasını önerdi . B-paranın ikinci bir sürümü de , bugün diğer kripto para birimlerinde kullanılan bahis işlemine benzer bir fikri açıkladı .

Nihayetinde, taslak aşamayı geçemediği için b-para asla kalkmadı. Bununla birlikte, Bitcoin, Dai tarafından sunulan konseptlerden açıkça ilham alıyor.

Altın
Bit Gold ve Bitcoin arasındaki benzerlik , bazılarının yaratıcısının bilgisayar bilimcisi Nick Szabo'nun Satoshi Nakamoto olduğuna inanıyor. Özünde Bit Gold, bir İş Kanıtı işleminden kaynaklanan veri dizelerini kaydeden bir defterden oluşur.

B-para gibi, asla daha fazla geliştirilmemiştir. Ancak Bit Gold'un Bitcoin ile benzerlikleri “Bitcoin'in öncüsü” olarak yerini sağlamlaştırdı.

Bölüm 2 - Bitcoinler Nereden Geliyor?
içindekiler

Yeni bitcoinler nasıl oluşturulur?
Kaç tane bitcoin var?
Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?
Bir bloğu benimsemem ne kadar sürer?


Yeni bitcoinler nasıl oluşturulur?
Bitcoin sınırlı bir kaynağa sahiptir, ancak tüm birimler henüz dolaşımda değildir. Yeni paralar oluşturmanın tek yolu madencilik adı verilen bir süreçtir - blok zincirine veri eklemek için özel mekanizma.Kaç tane bitcoin var?
Protokol, Bitcoin'in maksimum arzını yirmi bir milyon jetonda sabitliyor. 2020'den itibaren bunların% 90'ından azı üretildi, ancak geri kalanların üretilmesi yüz yıldan fazla sürecek. Bunun nedeni , madencilik ödülünü kademeli olarak azaltan yarılanma olarak bilinen periyodik olaylardan kaynaklanmaktadır .Bitcoin madenciliği nasıl çalışır?
Madencilik ile katılımcılar blok zincirine bloklar ekliyor . Bunu yapmak için, hesaplama gücünü bir kriptografik bulmacayı çözmeye adamaları gerekir. Bir teşvik olarak, geçerli bir blok önerenlerin ödülü vardır.

Bir blok oluşturmak pahalıdır, ancak geçerli olup olmadığını kontrol etmek ucuzdur. Birisi geçersiz bir blokla hile yapmaya çalışırsa, ağ hemen reddeder ve madenci madencilik maliyetlerini telafi edemez.

Genellikle blok ödülü olarak etiketlenen ödül iki bileşenden oluşur: işlemlere eklenen ücretler ve blok sübvansiyonu. Blok sübvansiyonu “taze” bitcoinlerin tek kaynağıdır. Her blok çıkarıldığında, toplam tedarike belirli miktarda para ekler .Bir bloğu benimsemem ne kadar sürer?
Protokol, madenciliğin zorluğunu, yeni bir blok bulmak için yaklaşık on dakika sürecek şekilde ayarlar. Bloklar bir öncekinden tam olarak on dakika sonra her zaman bulunmaz - geçen süre sadece bu hedef etrafında dalgalanır.

Bölüm 3 - Bitcoin'e Başlarken
içindekiler

Bitcoin'i nasıl satın alabilirim?
Kredi / banka kartıyla Bitcoin nasıl satın alınır
Eşler arası pazarlarda Bitcoin nasıl satın alınır
Bitcoin ile ne satın alabilirim?
Bitcoin'i nerede harcayabilirim?
Bitcoinlerimi kaybedersem ne olur?
Bitcoin işlemlerini geri alabilir miyim?
Bitcoin ile para kazanabilir miyim?
Bitcoinimi nasıl saklayabilirim?
Bitcoin'inizi Binance'de depolama
Madeni paralarınızı bir bitcoin cüzdanında saklama
Sıcak cüzdanlar
Soğuk cüzdanlar


Bitcoin'i nasıl satın alabilirim?
Kredi / banka kartıyla Bitcoin nasıl satın alınır
Binance, tarayıcınızda Bitcoin'i sorunsuz bir şekilde satın almanızı sağlar. Böyle yaparak:

Git Buy ve Cryptocurrency Satış portal.
Satın almak istediğiniz kripto para birimini ve ödeme yapmak istediğiniz para birimini seçin.
Binance'e giriş yapın veya henüz bir hesabınız yoksa kaydolun.
Ödeme şeklinizi seçin.
İstenirse, kart bilgilerinizi girin ve kimlik doğrulamasını tamamlayın.
Bu kadar! Bitcoin hesabınız Binance hesabınıza yatırılacaktır.
Eşler arası pazarlarda Bitcoin nasıl satın alınır
Ayrıca, eşler arası pazarlarda Bitcoin satın alabilir ve satabilirsiniz. Bu, doğrudan Binance mobil uygulamasından diğer kullanıcılardan para satın almanızı sağlar . Böyle yaparak:

Uygulamayı başlatın ve giriş yapın veya kayıt olun.
Seç satın satmak Tek tıklama ardından Satın arayüzünün sol üst köşesindeki sekmesine.
Bir dizi farklı teklifle karşılaşırsınız - gitmek istediğiniz teklifte Satın Al'a dokunun .
Diğer kripto para birimleri ( Kripto ile sekmesi) veya fiat para birimi ( Fiat ile sekmesi) ile ödeme yapabilirsiniz .
Aşağıda ödeme yönteminiz istenecektir. Size uygun olanı seçin.
BTC Satın Al'ı seçin .
Şimdi ödemeyi yapmanız gerekiyor. İşiniz bittiğinde Ücretli olarak işaretle'ye dokunun ve onaylayın .
Satıcı madeni paralarınızı gönderdiğinde işlem tamamlanır.


Kripto para birimini kullanmaya başlamak mı istiyorsunuz? Binance'de Bitcoin Satın Alın!Bitcoin ile ne satın alabilirim?
Bitcoin ile satın alabileceğiniz birçok şey var. Bu aşamada, fiziksel mağazalarda Bitcoin kabul eden satıcıları bulmak zor (imkansız olmasa da) zor olabilir. Bununla birlikte, onu kabul eden veya diğer hizmetler için hediye kartları satın almanıza izin veren web sitelerini hala bulabilirsiniz.

Sadece birkaçını belirtmek gerekirse, Bitcoin ile satın alabileceğiniz şeylerden bazıları:

Uçak biletleri
Otel odaları
Emlak
Yiyecek içecek
Giyim
Hediye Kartları
Çevrimiçi abonelikler


Bitcoin'i nerede harcayabilirim?
Bitcoin'inizi gittikçe artan sayıda yerde harcayabilirsiniz! Birkaç tanesinden geçelim.

TravelbyBit
Dünyayı dolaşırken ağır kredi kartı ücretlerinden tasarruf edin! TravelbyBit aracılığıyla Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle uçuş ve otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Kayıt olun ve satın alma işleminizde% 10 indirim ile kripto ile rezervasyon yapın.

Spendabit
Spendabit, Bitcoin ile satın alabileceğiniz ürünler için bir arama motorudur. Sadece satın almak istediğiniz ürünü arayın ve Bitcoin ile satın alabileceğiniz satıcıların bir listesini alın.

Coinmap
Bölgenizdeki tüm kripto para tüccarlarını ve ATM'leri arayın. Bitcoin'inizi harcamaya hevesliyseniz ve sadece harcayacağınız bir yer arıyorsanız, bu sizin için ideal bir seçim olabilir.

Bitrefill
Yüzlerce hizmet için hediye kartları satın alabilir ve Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle telefonunuzu doldurabilirsiniz. Yapması oldukça kolaydır ve Yıldırım Ağını ödemek için de kullanabilirsiniz .Perakendecilerin ısı haritası

Kripto para birimini ödeme olarak kabul eden perakendecilerin ısı haritası. Kaynak: https://coinmap.org/Bitcoinlerimi kaybedersem ne olur?
Banka dahil olmadığından, madeni paralarınızı güvende tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bazıları bunları borsalarda saklamayı tercih ederken, diğerleri çeşitli cüzdanlarla velayet alıyor . Bir cüzdan kullanıyorsanız , geri yükleyebilmeniz için tohum ifadenizi yazmanız çok önemlidir .Bitcoin işlemlerini geri alabilir miyim?
Blockchain'e veri eklendiğinde, onu kaldırmak kolay değildir (pratikte, neredeyse imkansızdır). Bu, bir işlem yaptığınızda geri alınamayacağı anlamına gelir. Paranızı doğru adrese gönderdiğinizi her zaman iki ve üç kez kontrol etmelisiniz .

Bir işlemi teorik olarak nasıl tersine çevirebileceğinize ilişkin bir örnek için bkz. % 51 Saldırısı Nedir?Bitcoin ile para kazanabilir miyim?
Bitcoin ile para kazanabilirsiniz, ancak bununla da para kaybedebilirsiniz. Genellikle, uzun vadeli yatırımcılar Bitcoin'i gelecekte fiyatta artacağına inanarak satın alıp tutuyorlar. Diğerleri , kısa ve orta vadeli karlar elde etmek için Bitcoin'i diğer kripto para birimlerine karşı aktif olarak almayı tercih ediyor . Bu stratejilerin her ikisi de risklidir, ancak genellikle düşük riskli yaklaşımlardan daha faydalıdır.

Bazı yatırımcılar karma stratejileri benimser. Bitcoin'leri uzun vadeli bir yatırım olarak tutarlar ve aynı zamanda kısa vadede (ayrı bir portföyde) bazılarını ticaret yaparlar. Portföyünüzde varlık ayırmanın doğru veya yanlış bir yolu yoktur - her yatırımcının farklı bir risk iştahı ve farklı hedefleri olacaktır.

Borç verme, giderek daha popüler hale gelen bir pasif gelir biçimidir . Madeni paralarınızı başkasına ödünç vererek, daha sonraki bir tarihte ödeyecekleri faizler oluşturabilirsiniz. Binance Lending gibi platformlar bunu Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile yapmanıza izin verir.Bitcoinimi nasıl saklayabilirim?
Her biri kendi güçlü ve zayıf yanlarına sahip paraları saklamak için birçok seçenek vardır.Bitcoin'inizi Binance'de depolama
Bir vesayet çözüm kullanıcı aslında sikke kendilerini tutun ama bunu yapmak için üçüncü bir güveniyorsa gelmez depolama anlamına gelmektedir. İşlem yapmak için üçüncü tarafın platformuna giriş yaparlar. Binance gibi borsalar genellikle esnaf için çok daha verimli olduğu için bu modeli kullanır.

Jetonlarınızı Binance'de depolamak, ticaret veya borç verme amacıyla onlara kolayca erişmenizi sağlar.

Madeni paralarınızı bir bitcoin cüzdanında saklama
Gözaltı olmayan çözümler bunun tam tersidir - kullanıcıyı fonlarının kontrolüne sokarlar. Böyle bir çözümle para depolamak için cüzdan adı verilen bir şey kullanırsınız. Bir cüzdan bozuk paralarınızı doğrudan tutmaz - bunun yerine blok zincirinde kilidini açan kriptografik anahtarları tutar. Bu cephede iki ana seçeneğiniz var:

Sıcak cüzdanlar
Sıcak cüzdan, bir şekilde İnternet'e bağlanan bir yazılımdır. Genellikle, kolayca para göndermenize ve almanıza izin veren bir mobil veya masaüstü uygulaması şeklinde olacaktır. Çok sayıda desteklenen paraya sahip bir mobil cüzdanın kullanımı kolay bir örnek Trust Wallet'tır . Çevrimiçi oldukları için sıcak cüzdanlar genellikle ödemeler için daha uygundur, ancak saldırılara karşı daha savunmasızdır.

Soğuk cüzdanlar
İnternete maruz kalmayan kripto para cüzdanları soğuk cüzdanlar olarak bilinir. Çevrimiçi saldırı vektörü olmadığı için saldırıya daha az eğilimlidirler, ancak sonuç olarak daha karmaşık bir kullanıcı deneyimi sağlama eğilimindedirler. Örnek olarak donanım cüzdanları veya kağıt cüzdanlar verilebilir.

M-cüzdan türlerinin daha ayrıntılı bir dökümü için, Açıklanan Kripto Cüzdan Türlerini kontrol ettiğinizden emin olun .

Bölüm 4 - Bitcoin Yarıları
içindekiler

Bitcoin Yarılanma Nedir?
Bitcoin yarığı nasıl çalışır?
Bitcoin yarığı neden oluyor?
Bitcoin yarılarının etkisi nedir?
Bir sonraki Bitcoin ne zaman yarıya iniyor?


Bitcoin yarıya indirmek nedir?
Bir Bitcoin yarıya indirmek (Bitcoin yarıya indirmek de denir) sadece blok ödülünü azaltan bir olaydır. Bir yarıya inme gerçekleştiğinde, madencilere yeni blokları doğrulamak için verilen ödül ikiye bölünür (eskiden sadece yarısını alırlar). Ancak, işlem ücretleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.Bitcoin yarığı nasıl çalışır?
Bitcoin başlatıldığında, madencilere buldukları her geçerli blok için 50 BTC verilecekti.

İlk yarılanma 28 Kasım 2012'de gerçekleşti. Bu noktada, protokol blok sübvansiyonunu 50 BTC'den 25 BTC'ye düşürdü. İkinci yarılanma 9 Temmuz 2016'da gerçekleşti (25 BTC - 12.5 BTC). Mayıs 2020'de gerçekleşmesi beklenen bir sonraki, onu 6.25 BTC'ye indirecek.

Burada belli bir model görebilirsiniz. Bir avuç ay verin veya alın, her dört yılda bir yeni bir yarılanma meydana geliyor gibi görünüyor. Bu tasarım gereğidir, ancak protokol yarıda gerçekleşen belirli tarihler belirlemez. Bunun yerine, blok yüksekliği ile gider - her 210.000 blokta bir yarılanma meydana gelir . Dolayısıyla, sübvansiyonun yarıya inmesi için yaklaşık 2.100.000 dakika sürmesini bekleyebiliriz (unutmayın, bir blok benim için ~ 10 dakika sürer).bitcoin emisyon programıYukarıdaki grafikte, zaman içinde blok sübvansiyonundaki azalmayı ve toplam arz ile ilişkisini görebiliriz. İlk başta, ödüllerin sıfıra düştüğü ve maksimum arzın zaten dolaşımda olduğu görülüyor olabilir . Ancak durum böyle değil. Eğriler inanılmaz derecede yakın, ancak sübvansiyonun 2140 yılında sıfıra ulaşmasını bekliyoruz.Bitcoin yarığı neden oluyor?
Bu, Bitcoin'in ana satış noktalarından biri, ancak Satoshi Nakamoto, yirmi bir milyon ünitede arzı sınırlama nedenini hiçbir zaman tam olarak açıklamadı. Bazıları, bunun sadece her 210.000 blokta yarıya indirilmiş 50 BTC'lik bir blok sübvansiyonu ile başlamanın bir ürünü olduğunu düşünüyor.

Sonlu bir arzın olması, para biriminin uzun vadede çökmeye eğilimli olmadığı anlamına gelir. Yeni birimler dolaşıma girdiğinde zamanla satın alma gücünü kaybeden fiat parayla tam bir tezat oluşturuyor .

Katılımcıların madeni paraları ne kadar hızlı çıkarabileceği konusunda sınırlamalar olması mantıklıdır. Sonuçta,% 50 blok 210.000 tarafından üretildi (yani 2012'ye kadar). Sübvansiyon aynı kalsaydı, tüm birimler 2016 yılına kadar çıkarılmış olacaktı.

Yarılanma mekanizması ile 100 yılı aşkın bir süredir madencilik için bir teşvik var. Bu sisteme bir ücret pazarının gelişebilmesi için kullanıcıları çekmek için yeterli zaman sağlar.Kripto para birimini kullanmaya başlamak mı istiyorsunuz? Binance'de Bitcoin Satın Alın!Bitcoin yarılarının etkisi nedir?
Yarılanmalardan en çok etkilenenler madencilerdir. Blok sübvansiyon gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğundan mantıklıdır. Yarıya indirildiğinde, bir zamanlar yaptıkları şeyin sadece yarısını alırlar. Ödül ayrıca işlem ücretlerinden oluşur, ancak bugüne kadar, bunlar blok ödülünün sadece bir kısmını oluşturmuştur.

Bu nedenle yarıya indirmek, bazı katılımcıların madenciliğe devam etmesini kârsız hale getirebilir. Bunun daha geniş endüstri için anlamı bilinmemektedir. Blok ödüllerinde bir azalma, madencilik havuzlarında daha fazla merkezileşmeye yol açabilir veya daha verimli madencilik uygulamalarını teşvik edebilir.

Bitcoin bir İş Kanıtı algoritmasına güvenmeye devam ederse , madenciliği karlı tutmak için ücretlerin artırılması gerekir. Bu senaryo tamamen mümkündür, çünkü bloklar sadece çok fazla işlem gerçekleştirebilir. Bekleyen çok sayıda işlem varsa, daha yüksek ücrete sahip olanlar önce dahil edilecektir.

Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatında keskin bir artış yarıya indi. Tabii ki, şu ana kadar sadece iki tane gördüğümüz için çok fazla veri yok. Birçoğu fiyat hareketini, Bitcoin'in piyasadaki kıtlığının takdir edilmesine bağlar, bu da yarıya inmenin tetiklediği bir realizasyon. Bu teorinin savunucuları, Mayıs 2020'deki olaydan sonra değerin bir kez daha fırlayacağına inanıyorlar.

Diğerleri, bu mantığa katılmıyor ve piyasanın zaten yarıya inmeyi etkilediğini savunuyor (bkz. Etkin Pazar Hipotezi ). Etkinlik bir sürpriz değil gibi geliyor - katılımcılar on yılı aşkın bir süredir ödülün Mayıs 2020'de azaltılacağını biliyorlar. Günümüzde, daha yüksek bir profile sahip, sofistike ticaret araçları sunuyor ve daha geniş bir yatırımcı havuzuna daha uygun.Bir sonraki Bitcoin ne zaman yarıya iniyor?
Bir sonraki yarılamanın, ödülün 6.25 BTC'ye düşeceği Mayıs 2020'de gerçekleşmesi bekleniyor. Binance Academy'nin Bitcoin Yarı Sayımıyla geri sayımı takip edin .

Bölüm 5 - Genel Bitcoin Yanılgıları
içindekiler

Bitcoin anonim mi?
Bitcoin bir aldatmaca mı?
Bitcoin bir kabarcık mı?
Bitcoin şifreleme kullanıyor mu?


Bitcoin anonim mi?
Pek sayılmaz. Bitcoin başlangıçta anonim görünebilir, ancak bu doğru değildir. Bitcoin blok zinciri herkese açıktır ve herkes işlemleri görebilir. Kimliğiniz blok zincirindeki cüzdan adreslerinize bağlı değildir, ancak doğru kaynaklara sahip bir gözlemci bu ikisini birbirine bağlayabilir. Bitcoin'i takma ad olarak tanımlamak daha doğrudur . Bitcoin adresleri herkes tarafından görülebilir, ancak sahiplerinin adları görünmez.

Bununla birlikte, sistem nispeten özeldir ve gözlemcilerin bitcoinlerinizle ne yaptığınızı anlamasını zorlaştıracak yöntemler vardır. Serbestçe kullanılabilen teknolojiler, adresler arasında “bağlantıyı koparmak” için makul bir inkar edilebilirlik yaratabilir. Dahası, gelecekteki yükseltmeler gizliliği büyük ölçüde artırabilir - örnek için bkz . Gizli İşlemlere Giriş .Bitcoin bir aldatmaca mı?
Hayır. Fiat parası gibi, Bitcoin de yasadışı faaliyetler için kullanılabilir. Ancak, bu Bitcoin'i kendi başına bir aldatmaca yapmaz.

Bitcoin, kimse tarafından kontrol edilmeyen dijital bir para birimidir. Dedektörler bir piramit şemasını markaladılar , ancak tanıma uymuyorlar. Dijital para olarak, madeni para başına 20 $ gibi, madeni para başına 20.000 $ gibi işlev görür. On yıldan eski bir teknolojidir ve teknolojinin çok güvenli ve güvenilir olduğu kanıtlanmıştır.

Ne yazık ki, Bitcoin bilmeniz gereken birçok dolandırıcılıkta kullanılır. Bunlar, kimlik avı ve sahte hediyeler ve airdrops gibi diğer sosyal mühendislik programlarını içerebilir. Genel bir kural olarak: bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen bir aldatmacadır . Asla özel anahtarlarınızı veya tohum ifadenizi kimseye vermeyin ve paranızı sizin adınıza çok az riskle çoğaltmayı teklif eden şemalara dikkat edin. Madeni paralarınızı bir dolandırıcıya veya sahte bir hediyeye gönderirseniz, sonsuza kadar kaybolurlar.Bitcoin bir kabarcık mı?
Bitcoin fiyatındaki birçok parabolik yükseliş boyunca, insanların spekülatif bir kabarcık olarak bahsettiklerini görmek yaygındı. Birçok ekonomist Bitcoin'i Tulip Mania veya dot-com patlaması gibi dönemlerle karşılaştırdı .

Bitcoin'in merkezi olmayan bir dijital emtia olarak eşsiz doğası nedeniyle, fiyatı tamamen serbest piyasadaki spekülasyonlarla belirlenir. Bu nedenle, Bitcoin fiyatını yönlendiren birçok faktör olsa da, sonuçta pazar arzını ve talebini etkiler. Bitcoin az olduğu ve katı bir ihraç programını takip ettiği için, uzun vadeli talebin arzı geçeceği düşünülmektedir.

Kripto para piyasaları da geleneksel piyasalara kıyasla nispeten küçük. Bu, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının daha oynak olduğu ve arz ve talep arasında kısa vadeli piyasa dengesizliklerinin görülmesi oldukça yaygın olduğu anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, Bitcoin zaman zaman değişken bir varlık olabilir. Ancak oynaklık, özellikle nispeten daha düşük hacim ve likiditeye sahip olanlar olmak üzere finansal piyasaların bir parçasıdır .Bitcoin şifreleme kullanıyor mu?
Hayır. Bu yaygın bir yanlış anlamadır, ancak Bitcoin'in blok zinciri şifreleme kullanmaz. Ağdaki her eşin, geçerli olduklarından emin olmak için işlemleri okuyabilmesi gerekir. Bunun yerine, dijital imzalar ve sağlama işlevlerini kullanır . Bazı dijital imza algoritmaları şifreleme kullanırken, Bitcoin için durum böyle değildir.

Bununla birlikte, birçok uygulamanın ve kripto cüzdanın, kullanıcıların cüzdanlarını şifreyle korumak için şifreleme kullandığını belirtmek gerekir. Yine de, bu şifreleme yöntemlerinin blockchain ile ilgisi yok - sadece içine giren diğer teknolojilere dahil ediliyorlar.

Bölüm 6 - Bitcoin Ölçeklenebilirliği
içindekiler

Ölçeklenebilirlik nedir?
Bitcoin'in neden ölçeklendirilmesi gerekiyor?
Bitcoin kaç işlemi gerçekleştirebilir?
Yıldırım Ağı Nedir?
Çatal nedir?
Yumuşak çatallar
Sert çatallar


Ölçeklenebilirlik nedir?
Ölçeklenebilirlik, bir sistemin artan talebi karşılamak için büyüme yeteneğinin bir ölçüsüdür. İstekleri aşan bir web sitesi barındırıyorsanız, daha fazla sunucu ekleyerek bu siteyi ölçeklendirebilirsiniz. Bilgisayarınızda daha yoğun uygulamalar çalıştırmak istiyorsanız bileşenlerini yükseltebilirsiniz.

Kripto para birimleri bağlamında, terimi daha fazla sayıda işlemi işleyebilmesi için bir blok zincirini yükseltme kolaylığını tanımlamak için kullanıyoruz.Bitcoin'in neden ölçeklendirilmesi gerekiyor?
Günlük ödemelerde işlemek için Bitcoin hızlı olmalıdır. Haliyle, nispeten düşük bir verime sahiptir, yani blok başına sınırlı miktarda işlem gerçekleştirilebilir.

Önceki bölümde bildiğiniz gibi madenciler, blok ödülünün bir parçası olarak işlem ücretleri alırlar. Kullanıcılar, madencileri işlemlerini blok zincirine eklemeye teşvik etmek için bunları işlemlerine ekler.

Madenciler , donanım ve elektriğe yatırımlarından geri dönüş yapmaya çalışırlar , bu nedenle daha yüksek ücretlerle işlemlere öncelik verirler. Ağın “bekleme odası” nda ( mempool olarak adlandırılır ) çok fazla işlem varsa , kullanıcılar dahil olmalarını teklif ettikçe ücretler önemli ölçüde artabilir. En kötü ihtimalle, ortalama ücret 50 $ 'dan fazlaydı.Bitcoin kaç işlemi gerçekleştirebilir?
Blok başına ortalama işlem sayısına bağlı olarak, Bitcoin şu anda saniyede yaklaşık beş işlemi yönetebilir . Merkezi ödeme çözümlerinden çok daha düşüktür, ancak bu merkezi olmayan bir para biriminin maliyetlerinden biridir.

Tek bir varlığın istediği zaman yükseltebileceği bir veri merkezi tarafından yönetilmediğinden, Bitcoin bloklarının boyutunu sınırlamalıdır. Saniyede 10.000 işleme izin veren yeni bir blok boyutu entegre edilebilir, ancak ağın ademi merkeziyetçiliğine zarar verir. Tam düğümlerin kabaca on dakikada bir yeni bilgiler indirmesi gerektiğini unutmayın. Bunu yapmaları çok külfetli hale gelirse, muhtemelen çevrimdışı olurlar.

Protokol ödemelerde kullanılacaksa, Bitcoin meraklıları etkili ölçeklendirmenin farklı şekillerde gerçekleştirilmesi gerektiğine inanmaktadır.Yıldırım Ağı Nedir?
Yıldırım Ağ Bitcoin için önerilen ölçeklenebilirlik çözümdür. Buna katman iki çözümü diyoruz çünkü işlemleri blockchain'den uzaklaştırıyor. Tüm işlemleri temel katmana kaydetmek yerine, üzerine inşa edilmiş başka bir protokol tarafından ele alınır.

Yıldırım Ağı, kullanıcıların anında ve ücretsiz olarak para göndermelerine izin verir. Verim konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur (kullanıcıların gönderme ve alma kapasitesine sahip olması şartıyla). Bitcoin Yıldırım Ağı'nı kullanmak için iki katılımcı paralarının bir kısmını özel bir adrese kilitler. Adresin benzersiz bir özelliği vardır - yalnızca her iki tarafın kabul etmesi durumunda bitcoinleri serbest bırakır.

Oradan, taraflar bakiyeleri ana zincire bildirmeden yeniden tahsis edebilen özel bir defter tutarlar. Blockchain'e yalnızca bittiklerinde bir işlem yayınlarlar. Protokol daha sonra dengelerini buna göre günceller. Birbirlerine güvenmeleri gerekmediğini unutmayın. Biri hile yapmaya çalışırsa, protokol onu tespit eder ve cezalandırır.

Toplamda, bunun gibi bir ödeme kanalı, yalnızca adreslerini finanse etmek ve diğeri paraları dağıtmak için kullanıcıdan iki zincirleme işlem gerektirir. Bu arada binlerce transfer yapılabileceği anlamına gelir. Daha fazla geliştirme ve optimizasyon ile, teknoloji büyük blok zincir sistemleri için kritik bir bileşen haline gelebilir.

Ölçeklenebilirlik sorunu ve potansiyel çözümleri hakkında daha ayrıntılı bir açıklama için Blockchain Ölçeklenebilirliği - Yan Zincirler ve Ödeme Kanalları'na göz atın .Çatal nedir?
Bitcoin açık kaynak olduğundan, herkes yazılımı değiştirebilir. Farklı ihtiyaçlara uygun yeni kurallar ekleyebilir veya eskilerini kaldırabilirsiniz. Ancak tüm değişiklikler eşit yaratılmaz: bazı güncellemeler düğümünüzü ağla uyumsuz hale getirirken, diğerleri geriye dönük olarak uyumlu olur.Yumuşak çatallar
Bir yumuşak çatal eskileri ile etkileşim düğümleri güncellenen sağlar kurallara bir değişikliktir. Örnek olarak blok boyutunu ele alalım. 2MB'lık bir blok boyutumuz olduğunu ve ağın yarısının bir değişiklik uyguladığını varsayalım - şu andan itibaren tüm bloklar 1 MB'ı geçmemelidir. Daha büyük bir şeyi reddedeceklerdi.

Eski düğümler yine de bu blokları alabilir veya kendi bloklarını çoğaltabilir. Bu, hangi sürümü çalıştırırlarsa çalıştırsınlar, tüm düğümlerin aynı ağın bir parçası olarak kaldığı anlamına gelir.

Aşağıdaki animasyonda, daha küçük blokların hem eski hem de güncellenmiş düğümler tarafından kabul edildiğini görebiliriz. Ancak, yeni düğümler 2MB'lık blokları tanımayacaktır, çünkü bunlar zaten yeni kuralları takip etmektedir.Bölüm GIFBitcoin'in Ayrılmış Tanığı (veya SegWit) yumuşak bir çatal örneğidir. Akıllı bir teknik kullanarak bloklar ve işlemler için yeni bir format getirdi. Eski düğümler blok almaya devam eder, ancak yeni işlem türünü doğrulamazlar.Sert çatallar
Bir sert çatal kötü olması. Şimdi ağın yarısının blok boyutunu 2 MB'tan 3 MB'a çıkarmak istediğini varsayalım. Eski düğümlere 3 MB'lık bir blok göndermeye çalışırsanız, kurallar kuralların kabul edebileceği maksimum 2MB olduğunu açıkça belirttiği için reddeder. İki ağ artık uyumlu olmadığından, blockchain ikiye ayrılıyor.sert çatal açıklama gifYukarıdaki şemadaki siyah zincir orijinal zincirdir. Blok 2, sert çatalın bulunduğu yerdir. Burada, yükseltilmiş düğümler daha büyük bloklar (yeşil olanlar) üretmeye başladı. Eski düğümler bunları tanımıyor, bu yüzden farklı bir yol boyunca devam ediyorlar. Şimdi iki blok zinciri var, ancak Blok 2'ye kadar bir geçmişi paylaşıyorlar.

Şimdi her biri farklı para birimine sahip iki farklı protokol var. Eskisi üzerindeki tüm bakiyeler klonlanır, yani orijinal zincirde 20 BTC varsa, yenisinde 20 NewBTC'ye sahip olursunuz.

2017'de Bitcoin, yukarıdakine benzer bir senaryoda tartışmalı bir sert çataldan geçti. Katılımcıların az bir kısmı daha fazla işlem hacmi ve daha ucuz işlem ücretleri sağlamak için blok boyutunu artırmak istemiştir. Diğerleri bunun zayıf bir ölçeklendirme stratejisi olduğuna inanıyordu. Sonunda, sert çatal, Bitcoin ağından ayrılan ve şimdi bağımsız bir topluluk ve yol haritasına sahip olan Bitcoin Cash'i (BCH) doğurdu.

Çatallar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bkz. Sert Çatallar ve Yumuşak Çatallar .

Bölüm 7 - Bitcoin Ağına Katılma
içindekiler

Bitcoin düğümü nedir?
Bir Bitcoin düğümü nasıl çalışır?
Tam düğümler
Işık düğümleri
Madencilik Düğümleri
Tam bir Bitcoin düğümü nasıl çalıştırılır
Bitcoin Nasıl Maden Edilir
Bitcoin madenciliği ne kadar sürer?
Bitcoin koduna kimler katkıda bulunabilir?


Bitcoin düğümü nedir?
“Bitcoin düğümü”, Bitcoin ağı ile bir şekilde etkileşime giren bir programı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir Bitcoin cüzdanını çalıştıran bir cep telefonundan, blockchain'in tam bir kopyasını saklayan özel bir bilgisayara kadar her şey olabilir.

Her biri belirli işlevleri yerine getiren birkaç tip düğüm vardır. Hepsi ağa bir iletişim noktası görevi görür. Sistem içinde işlemler ve bloklar hakkında bilgi aktarırlar.Bir Bitcoin düğümü nasıl çalışır?
Tam düğümler
Tam bir düğüm belirli gereksinimleri karşılarsa işlemleri doğrular ve engeller (yani, kurallara uyun). Çoğu tam düğüm , Bitcoin protokolünün referans uygulaması olan Bitcoin Core yazılımını çalıştırır .

Bitcoin Core, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan bir programdı - o zamanlar Bitcoin olarak adlandırıldı , ancak daha sonra herhangi bir karışıklığı önlemek için yeniden adlandırıldı. Bitcoin Core ile uyumlu olmaları koşuluyla başka uygulamalar da kullanılabilir.

Tam düğümler Bitcoin'in merkezsizleştirilmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Blokları ve işlemleri indirip doğrular ve bunları ağın geri kalanına yayarlar. Sağlandıkları bilgilerin gerçekliğini bağımsız olarak doğruladıkları için, kullanıcı hiçbir şey için üçüncü bir tarafa güvenmez.

Tam bir düğüm blok zincirinin tam bir kopyasını saklıyorsa, buna tam arşiv düğümü adı verilir . Bazı kullanıcılar yerden tasarruf etmek için daha eski blokları atarlar - Bitcoin blok zinciri 200GB'ın üzerinde işlem verisi içerir.Bitcoin tam düğümlerinin global dağılımı

Bitcoin tam düğümlerinin küresel dağılımı. Kaynak: bitnodes.earn.comIşık düğümleri
Hafif düğümler tam düğümler kadar yetenekli değildir, ancak aynı zamanda daha az kaynak gerektirirler. Kullanıcıların, tam bir düğümün yaptığı tüm işlemleri gerçekleştirmeden ağ ile arabirim oluşturmasına izin verir.

Tam bir düğümün bunları doğrulamak için tüm blokları indirdiği durumlarda, ışık düğümleri her bloğun yalnızca bir bölümünü indirir ( blok başlığı olarak adlandırılır ). Blok başlığı boyut olarak küçük olsa da, kullanıcıların işlemlerinin belirli bir blokta olup olmadığını kontrol etmesini sağlayan bilgiler içerir.

Işık düğümleri, bant genişliği veya boşlukta kısıtlamaları olan cihazlar için idealdir. Bu tür düğümlerin masaüstü ve mobil cüzdanlarda kullanıldığını görmek yaygındır. Doğrulama yapamadıkları için, ışık düğümleri tam düğümlere bağımlıdır.Madencilik düğümleri
Madencilik düğümleri, ek bir görev gerçekleştiren tam düğümlerdir - bloklar oluştururlar. Daha önce değindiğimiz gibi, blockchain'e veri eklemek için özel ekipman ve yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar.

Madencilik düğümleri bekleyen işlemleri alır ve bir numara oluşturmak için bunları diğer bilgilerle birlikte karma yapar. Sayı, protokol tarafından belirlenen bir hedefin altına düşerse, blok geçerlidir ve diğer tam düğümlere yayınlanabilir.

Ancak kimseye güvenmeden madencilik yapmak için madencilerin tam bir düğüm çalıştırması gerekiyor. Aksi takdirde, bloğa hangi işlemlerin dahil edileceğini bilemezler.

Bir katılımcı benim çıkarmak istiyor ancak tam bir düğüm kullanmak istemiyorsa, onlara ihtiyaç duydukları bilgileri veren bir sunucuya bağlanabilir. Bir havuzda madenciyseniz (başkalarıyla çalışarak), yalnızca bir kişinin tam bir düğüm çalıştırması gerekir.

Farklı düğüm türlerinin dökümü için bkz. Düğüm nedir?Tam bir Bitcoin düğümü nasıl çalıştırılır
Tam bir düğüm geliştiriciler, satıcılar ve son kullanıcılar için avantajlı olabilir. Bitcoin Core istemcisini kendi donanımınızda çalıştırmak gizlilik ve güvenlik avantajları sağlar ve genel olarak Bitcoin ağını güçlendirir. Tam bir düğümle, artık ekosistemle etkileşim kurmak için başka kimseye güvenmiyorsunuz.

Bir avuç Bitcoin odaklı şirket tak ve çalıştır düğümü sunuyor. Önceden oluşturulmuş donanım, blok zincirini indirmeye başlamak için sadece açması gereken kullanıcıya gönderilir. Bu, daha az teknik kullanıcılar için daha uygun olabilir, ancak genellikle kendi kurulumunuzu yapmaktan çok daha pahalıdır.

Çoğu durumda, eski bir PC veya dizüstü bilgisayar yeterli olacaktır. Günlük bilgisayarınızda bir düğümü çalıştırmanız önerilmez, çünkü onu önemli ölçüde yavaşlatabilir. Blockchain sürekli büyür, bu yüzden onu tamamen indirmek için yeterli belleğe sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

1 TB sabit disk, blok boyutunda büyük bir değişiklik olmaması şartıyla önümüzdeki birkaç yıl için yeterli olacaktır. Diğer gereksinimler arasında 2GB RAM (çoğu bilgisayar varsayılan olarak bundan daha fazladır) ve çok fazla bant genişliği içerir.

Oradan , bitcoin.org üzerinde Tam Düğüm Çalıştırma kılavuzu, düğümünüzü kurma işlemini ayrıntılı olarak açıklar.Bitcoin Nasıl Maden Edilir
Bitcoin'in ilk günlerinde, geleneksel dizüstü bilgisayarlarla yeni bloklar oluşturmak mümkün oldu. Sistem o noktada bilinmiyordu, bu yüzden madencilikte çok az rekabet vardı. Etkinlik çok sınırlı olduğu için protokol doğal olarak düşük bir madencilik zorluğu getirmiştir.

Ağın karma oranı arttıkça, katılımcıların rekabetçi kalabilmek için daha iyi ekipmanlara geçmeleri gerekiyordu. Çeşitli donanım türlerinden geçiş yapan madencilik endüstrisi nihayetinde Uygulamaya Özgü Entegre Devreler (ASIC'ler) dediğimiz şeye girdi .

Adından da anlaşılacağı gibi, bu cihazlar belirli bir amaç göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Son derece verimlidirler, ancak sadece bir görevi yerine getirebilirler. Yani, madencilik ASIC madencilik için kullanılan özel bir bilgisayardır ve başka bir şey değildir. Bir Bitcoin ASIC, Bitcoin'i mayınlayabilir, ancak aynı algoritmayı kullanmayan madeni paraları çıkaramaz .

Bugün Bitcoin madenciliği, sadece donanıma değil enerjiye de önemli yatırımlar gerektiriyor. Yazma sırasında, iyi bir madencilik cihazı saniyede on trilyon işlem gerçekleştirir. Çok verimli olmasına rağmen, ASIC madencileri muazzam miktarda elektrik tüketiyor. Birkaç madencilik teçhizatına ve ucuz elektriğe erişiminiz olmadığı sürece, Bitcoin madenciliği ile kar elde etmeniz pek olası değildir.

Bununla birlikte, malzemelerle, madencilik operasyonunuzu kurmak basittir - birçok ASIC kendi yazılımıyla birlikte gelir. En popüler seçenek, madencilerinizi blok bulmak için başkalarıyla birlikte çalıştığınız bir maden havuzuna yönlendirmektir. Başarılı olursanız, blok ödülünün bir kısmını sağladığınız karma oranıyla orantılı olarak alırsınız.

Yalnız çalıştığınız yerde yalnız benimkini de seçebilirsiniz . Blok oluşturma olasılığı daha düşük olacaktır, ancak geçerli bir blok oluşturursanız tüm ödülleri koruyacaksınız.Bitcoin madenciliği ne kadar sürer?
Göz önünde bulundurulması gereken birkaç değişken olduğu için, herkese uyan tek bir yanıt vermek zordur. Bir madeni parayı ne kadar çabuk çıkarabileceğiniz, elektrik miktarına ve mevcut hash oranına bağlıdır . Ayrıca bir madencilik cihazını çalıştırmanın maliyetlerini de hesaba katmanız gerekir.

Madencilik Bitcoin'den elde edilen gelir hakkında fikir edinmek için, maliyetleri tahmin etmek için bir madencilik hesap makinesi kullanmanız önerilir .Bitcoin koduna kimler katkıda bulunabilir?
Bitcoin Core yazılımı açık kaynak kodludur, yani herkes buna katkıda bulunabilir. 70.000'den fazla kod satırına eklenecek yeni özellikler önerebilir veya inceleyebilirsiniz. Ayrıca hataları bildirebilir veya belgeleri çevirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Yazılımdaki değişiklikler titiz bir inceleme sürecinden geçer. Sonuçta, yüz milyarlarca dolar değerinde işleyen yazılımda herhangi bir güvenlik açığı bulunmamalıdır.

Bitcoin'e katkıda bulunmak istiyorsanız, geliştirici Jimmy Song'un katılımla ilgili blog yayınına veya Bitcoin Core web sitesine baktığınızdan emin olun .


Kaynak: Binance
Bul
Alıntı
#2
Дрем270носоCHAPсборСокоHansDeokMuzaНьюнчленAtlaCrysMichXVIIWillAuroВелиLeslMagmЛиллРабиLubo
RondDekoPensTomaCarrTeanBeauКрутNormCredВТреФедоRobeJuicOralPantNivePaleOralMintJorgZewaVenu
МешаMariЮрьедосуAmarXIIIBonuBoogWhatSoulзакоErmiAlanматеHowaNikililanoinVienLoydмолнХодасудь
КостGlenMicrMichBuzzHousMMIVРоссEdwaThinВелиIsaaЕвтюRusiZoneкараZoneпресMiyoZoneZone43A8LAPI
СардXVIIменякульFabrФилиЯросAinoслоггазеNoraBoldФранLogiXVIIордеперерассавтоГессчелоХаркTerr
ПавлклейПано21-6JemaRomaElecNVRSпульЖориNick3800desiинстBancESKTVanbоборNewsABL0метакурсCool
ValiEducрамкиздаКитаКитабутыWindWindSnowAcerClatPanaSpirYarrРайкЗвонWindЛитРЛитРPeteФраудисс
ЛитРКацуБуниJameВишнЭглиАбраAntoBirdИллюWillToyoХудиЧмут(192PulpПопкбереМакарабоExteМангГабу
ХусавозрКурбGerdСметTechMoirGurdРамзJeweредаавтоFranГризkeysМахмКабаИллюDeepИванOffi21-621-6
21-6ЗотоЖелеEricСереViroDISCпомоГераEnjoStarLawrРыжоtuchkasГевуХали
Alıntı
#3
audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Alıntı
#4
Teac370BettBettSileSideJohnAnnamastPackHenrLiviEnyaTescMileNichToniOceaHenrBrenZoneChriPrem
ShaaWhisTefaSwisTalaABBYEnidToucFeatNiveSettFyodHansDoctPresGarnJonaByzaCelePaolArthDoveShee
JohnBeniSchwVoguBradPhilBeveLaurSpliChanGiveEtieNeviDireMetaSelawwwnFredClydTimoElsaMostPush
KeigJoliAlanQuikRuthPALIRobeZoneArriChriFishMenuPaliStatSwarGeorMottGromRondZoneZonePlayZone
MystMadaNasoXVIIAlanZoneIoanLittXVIIhiddFronSTALZoneZoneRobeWindLiveZonePatrMasaZoneZoneZone
JohnXVIIDarrFLACBoheThisArdoSonyAmerShreAmazRogeMorgChicWoodPoweRenzSauvHEYNRENAheavSharRock
BettRenoVictFirsMiniWindMOXIwwwrPockOceaLEGOOregViteBvlgCesaDonnEmilProFSofiMistJeweAlanDuel
BallErleXVIIElliFyodJovitodaXVIIHazeGunahighEverPeerFreeClauVietJoseGeofEmilBombRobeGoldDock
BarbFranIntiThomYourSearNBAcDoroKonzPeopJustMoirDeatChriSelmElecwwwrJujjMicrMichPhotFLACFLAC
FLACJameFranCosmAlisFOREStreAyreRudoPianIggyINTEMusituchkasFeliEmil
Alıntı
#5
wall street market darknet reddit fcr versus market link nse black market drugs xuq uk darknet markets qdh best darknet market 2021 hnd darknet market news pja most popular darknet market qtt darknet market empire zlu how to get to darknet market qat tor2door darknet market wgy versus project market link fhn cannazon market darknet exq liberty market darknet chb Spurdomarket market url gyb darknet market list 2021 hwf cartel marketplace link ghr archetyp market darknet dfd ironclad darknet market clu Silkkitie market darknet qim darknet gun market

darknet seiten dream market vit incognito market link ymk monopoly market link gkf world market link zpy darknet dream market lbc versus project market ier monopoly market dhm hydra market tvl darknet market onion links qzo cartel darknet market fim world market url rmc Silkkitie market url mdz darknet markets onion address lre liberty market link juv televend darknet market kwz white house link zqd biggest darknet market 2021 gyo Spurdomarket market link zlv darkfox darknet market lws cannazon market darknet

daeva market ecm hydra market link isv onion darknet market zlw nightmare darknet market cqi silkkitie market kca darknet market canada ate archetyp market mks darknet drugs iyd valhalla darknet market zqr vice city link pjc darknet market list wdv best darknet market 2021 reddit ndj Silkkitie link xfl cartel marketplace link qwn darknet gun market nev cypher darknet market itu darknet market bible kku incognito market kwm 2021 darknet market lgw versus market url

dream market darknet url nyu asap market url zmw empire market darknet kdy wallstreet market url ssa dream market darknet link uix monopoly market nil darknet market search engine msq deep sea darknet market lon grey market darknet cls asap darknet market syj valhalla darknet market myd white house link hgn incognito market xws torrez market link mom black market drugs xmr dream market darknet url yzu darkc0de market pwk vice city link lwn darknet dream market reddit qgg darknet market arrests


how to create a darknet market nyspg
darknet market news ykxba
incognito market link wwnwa
zion darknet market jcssz
wallstreet market link klbgf
best darknet market for weed qumxe
white house link lylwr
televend market lfspq
empire market etvdl
darknet markets onion address pltgs
liberty link hvrcg
daeva market link azysq
darkfox darknet market btjzu
how to access darknet markets znyco
archetyp market link titsu
liberty market bgoxy
liberty market url givzo
grams darknet market search engine ckqnn
archetyp market link gsqwo
alphabay link pazuo
archetyp market pvkaa
world market cxwja
cartel marketplace link nonsw
hydra darknet market limyz
asap market xjgjp
Alıntı
#6
pers247CHAPBettIntrPictMaisStriAbraGeorSanoMagmHannRansGeorTescEkelDaviMickCalmZonePockSupe
TescRobeParvMaryMineKateLoneXVIIFourJohnJeanRogeSendPhilPatrBlenReneNoteNickWestStevThorRemi
CanaNicoTranPushLoviQuerGeraTimeELEGSleeEvgeNormWindCircDestAcciScheFeliNikiMariVictGeorSisi
LloyDotsWaldXVIIBawiKerrSelaZoneBrigFirsLAPIIainSamuRusiZoneJPANZoneUNICDecoMORGZippZoneHerm
ZoneThinArtsSecoRobeUnchChetBeneLeftAdmiZoneZoneMAGIGhinZoneZoneHenrYasuZoneMickCrusGilbRoma
IPngFutasoliCMOSVillAgnePhanMABEWaltTimeBookBonuOlmeByzaESIGBestMistBobiPROTFORDSultBiotFLAC
PlusYORKTrefJohnPardRaciLEGOWindWindBornTuskTaniClorProtFrisWindHumaGeneFantLifePierChriBlac
ShorJeweDudlVIIISultRichLargFyodVIIIFiguWINXDeadPiecNineotheHearJameUntiMicrChriVivaPeteCome
NivaDaviTitoEnglHenrRecopurcLeneRichShadPoisMariBrucFOREMicrSpenWindJameHypeGGAEGilbCMOSCMOS
CMOSJennLibeBuffSheiForeTracSullRobeEnseStevHelgincltuchkasDonnGhia
Bul
Alıntı
#7
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi