Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merkle Ağaçları ve Merkle Kökleri Açıklandı
#1
Merkle Ağaçları ve Merkle Kökleri Açıklandı

Merkle Ağacı Nedir?
Merkle ağaçları nasıl çalışır?
Merkle kökleri neden Bitcoin'de kullanılıyor?
madencilik
Doğrulama

What is a Merkle tree?
How do Merkle trees work?
Why are Merkle roots used in Bitcoin?
Mining
Verification

Merkle Ağacı Nedir?
Merkle ağacı kavramı, 80'lerin başında, açık anahtarlı şifreleme konusundaki çalışmaları ile ünlü bir bilgisayar bilimcisi olan Ralph Merkle tarafından önerildi .

Merkle ağacı, bir kümedeki verilerin bütünlüğünü verimli bir şekilde doğrulamak için kullanılan bir yapıdır. Katılımcıların bilgileri paylaşması ve bağımsız olarak doğrulaması gereken eşler arası ağlar bağlamında özellikle ilginçtirler .

Hash işlevleri Merkle ağacı yapılarının merkezinde yer alır, bu nedenle Hashing Nedir? devam etmeden önce.Merkle ağaçları nasıl çalışır?
Büyük bir dosya indirmek istediğinizi varsayalım. İle açık kaynak yazılımlar , genellikle dosyanın karma tek yapılan kamu geliştiriciler tarafından eşleşmeleri indirilen kontrol etmek isterdi. Varsa, bilgisayarınızda bulunan dosyanın tam olarak onlarınkiyle aynı olduğunu bilirsiniz.

Karmalarla eşleşmezse, bir sorununuz var demektir. Yazılım olarak görünen kötü amaçlı bir dosyayı indirdiniz veya doğru şekilde indirilmediğinden, çalışmaz. İkincisi söz konusu ise, dosyanın indirilmesi için bir süre beklemek zorunda kalırsanız muhtemelen çok mutlu olmazsınız. Şimdi, işlemi yeniden başlatmanız ve tekrar bozulmamasını ummanız gerekir.

Bununla ilgili daha kolay bir yol olsaydı , sizce. Neyse ki, Merkle ağaçları devreye giriyor. Bunlardan biriyle dosyanızı parçalara ayıracaksınız. 50 GB'lık bir dosyaysa, her biri 0,5 GB boyutunda olacak şekilde yüz parçaya bölebilirsiniz. Sonra parça parça indirilir. Bu, dosyaları torrentle yüklerken yaptığınız şeydir.

Bu durumda, kaynağınız size Merkle kökü olarak bilinen bir karma sağlayacaktır . Bu tek kare, dosyanızı oluşturan her veri parçasının bir temsilidir. Ancak Merkle kökü, verileri doğrulamayı çok daha kolaylaştırır.

Basitleştirmek için, sekiz parçaya ayrılmış 8GB'lık bir dosya kullandığımız bir örneği ele alalım. Farklı parçaları Çağrı A ile H . Daha sonra her bir parça bize sekiz farklı karma vererek bir karma fonksiyonundan geçer.Sekiz parçamızın her birini, karmalarını almak için bir karma işlevinden geçiriyoruz.

Sekiz parçamızın her birini, karmalarını almak için bir karma işlevinden geçiriyoruz.Tamam, bu yüzden biraz daha mantıklı bir şey var. Tüm parçaların karması var, eğer biri hatalıysa, onu kaynağınkiyle karşılaştırarak bileceğiz, değil mi? Muhtemelen, ama bu inanılmaz derecede verimsiz. Dosyanızda binlerce parça varsa, bunların tümünü gerçekten hash edecek ve sonuçları titizlikle karşılaştıracak mısınız?

Hayır. Bunun yerine, her bir çift karmayı alacağız, birleştireceğiz, sonra birleştireceğiz. Bu yüzden hA + hB , hC + hD , hE + hF ve hG + hH'yi hash ediyoruz . Sonunda dört karma yapıyoruz. Sonra iki tane ile bitirmek için bunlarla başka bir hash turu yapıyoruz. Son olarak, ana karımıza - Merkle köküne (veya kök karmasına) ulaşmak için kalan ikisini hash ediyoruz .Yapı baş aşağı bir ağaca benziyor. Alt sırada, düğümleri ve son olarak kökü üretmek için birleştirilen yapraklar var.

Yapı baş aşağı bir ağaca benziyor. Alt sırada, düğümleri ve son olarak kökü üretmek için birleştirilen yapraklar var.Şimdi indirdiğimiz dosyayı temsil eden Merkle kökü var. Bu kök karmasını kaynak tarafından sağlanan karmayı karşılaştırabiliriz. Eşleşirse, mükemmel! Ancak karma farklıysa, verilerin değiştirildiğinden emin olabiliriz. Başka bir deyişle, bir veya daha fazla parça farklı bir karma üretti. Böylece, herhangi bir küçük veri değişikliği bize tamamen farklı bir Merkle kökü verecektir.

Neyse ki, hangi parçanın arızalı olduğunu kontrol etmenin kullanışlı bir yolu var. Bizim durumumuzda, bunun hE olduğunu varsayalım . Merkle kökünü ( hABCD ve hEFGH ) üreten iki karma için bir eş isteyerek başlayacaksınız . Bu alt ağaçta hata olmadığından, hABCD değeriniz onlarınkiyle eşleşmelidir. Ama hEFGH olmayacak, o yüzden check-in yapmayı biliyorsun. Daha sonra hEF ve hGH talep edip bunları kendinizle karşılaştırıyorsunuz. hGH iyi görünecek, bu yüzden hEF'in suçlu olduğunu biliyorsunuz . Son olarak, hE ve hF karmaları karşılaştırılır . Artık onun yanlış olduğundan bu parçayı yeniden indirebilirsiniz.

Hepsini özetlemek gerekirse, verileri birçok parçaya bölerek bir Merkle ağacı oluşturulur ve daha sonra Merkle kökü oluşturmak için tekrar tekrar karıştırılır. Daha sonra, bir veri parçasıyla ilgili bir sorun olup olmadığını verimli bir şekilde doğrulayabilirsiniz. Bir sonraki bölümde göreceğimiz gibi, başka ilginç uygulamalar da var.Kripto para birimini kullanmaya başlamak mı istiyorsunuz? Binance'de Bitcoin Satın Alın!Merkle kökleri neden Bitcoin'de kullanılıyor?
Merkle ağaçları için birkaç kullanım durumu var, ancak burada blok zincirlerindeki önemlerine odaklanacağız . Merkle ağaçları Bitcoin ve diğer birçok kripto para biriminde gereklidir . Bunlar , blok başlıklarında bulunabilecekleri her bloğun ayrılmaz bir bileşenidir . Ağacımızın yapraklarını almak için , bloğa dahil edilen her işlemin işlem karmasını ( TXID ) kullanırız.

Merkle kökü bu durumda birkaç amaca hizmet eder. Kripto para madenciliği ve işlem doğrulamasındaki uygulamalarına bir göz atalım.madencilik
Bir Bitcoin bloğu iki parçadan oluşur. İlk bölüm, blok için meta veri içeren sabit boyutlu bir segment olan blok başlığıdır . İkinci bölüm, boyutu değişken olan, ancak başlıktan çok daha büyük olan işlemlerin bir listesidir.

Madencilerin, geçerli bir blok oluşturmak için belirli koşullarla eşleşen bir çıktı üretmek için verileri tekrar tekrar hash etmesi gerekir. Bir tane bulmadan önce trilyonlarca denemede bulunabilirler. Her denemede farklı bir çıktı üretmek için blok başlığındaki ( nonce ) rastgele bir sayıyı değiştirirler . Ancak bloğun çoğu aynı kalır. Binlerce işlem olabilir ve her seferinde onları hash etmeniz gerekir.

Bir Merkle kökü süreci önemli ölçüde kolaylaştırır. Madenciliğe başladığınızda, dahil etmek istediğiniz tüm işlemleri sıralarsınız ve bir Merkle ağacı inşa edersiniz. Elde edilen kök karmasını (32 bayt) blok başlığına koyun. Ardından, madencilik yaparken, tüm blok yerine sadece blok başlığını hash etmeniz gerekir.

Bu, kurcalamaya dayanıklı olduğu için çalışır. Bloğun tüm işlemlerini kompakt bir biçimde etkili bir şekilde özetlersiniz. Geçerli bir blok üstbilgisi bulamaz ve daha sonra işlem listesini değiştiremezsiniz, çünkü bu Merkle kökünü değiştirir. Blok diğer düğümlere gönderildiğinde, kökleri işlem listesinden hesaplar. Başlıktaki ile eşleşmezse, bloğu reddeder.Doğrulama
Merkle köklerinin kaldırabileceğimiz başka bir ilginç özelliği daha var. Bu, hafif istemcilerle (blok zincirin tam bir kopyasına sahip olmayan düğümler) ilgilidir. Sınırlı kaynaklara sahip bir cihazda bir düğüm çalıştırıyorsanız, bir bloğun tüm işlemlerini indirmek ve özetlemek istemezsiniz. Bunun yerine yapabileceğiniz tek şey bir Merkle kanıtı istemektir - tam düğüm tarafından sağlanan ve işleminizin belirli bir blokta olduğunu kanıtlayan kanıt. Bu daha çok Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması veya SPV olarak adlandırılır ve Bitcoin teknik incelemesinde Satoshi Nakamoto tarafından ayrıntılı olarak açıklanmıştır .HD'yi kontrol etmek için sadece kırmızı ile gösterilen karelere ihtiyacımız var.

HD'yi kontrol etmek için sadece kırmızı ile gösterilen karelere ihtiyacımız var.Biz TXID olan işlem hakkında bilgi bilmek istiyorum senaryoyu düşünün hD . Eğer hCK bize sağlanan, biz halledebiliriz hCD . Sonra, hABCD hesaplamak için hAB gerekir . Son olarak, hEFGH ile , ortaya çıkan Merkle kökünün blok başlığındaki kökle eşleştiğini kontrol edebiliriz. Eğer öyleyse, işlemin bloğa dahil edildiğinin kanıtı - farklı verilerle aynı karmayı oluşturmak neredeyse imkansız olurdu.

Yukarıdaki örnekte, sadece üç kez karma yapmak zorunda kaldık. Merkle kanıtı olmasaydı, bunu yedi kez yapmamız gerekirdi. Günümüzde bloklar binlerce işlem içerdiğinden, Merkle provalarını kullanmak bize çok fazla zaman ve bilgi işlem tasarrufu sağlıyor.Kapanış düşünceleri
Merkle ağaçlarının bir dizi bilgisayar bilimi uygulamasında son derece yararlı olduğu kanıtlanmıştır - gördüğümüz gibi, blok zincirlerinde inanılmaz derecede değerlidir. Dağıtılmış sistemlerde, Merkle ağaçları, gereksiz verilerle ağa su basmadan bilgilerin kolayca doğrulanmasına izin verir.

Merkle ağaçları (ve Merkle kökleri) olmasaydı, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri blokları bugünkü kadar kompakt olmazdı. Ve hafif müşteriler gizlilik ve güvenlik cephelerinde eksikken, Merkle provaları kullanıcıların işlemlerinin minimum ek yüke sahip bir blokta yer alıp almadığını kontrol etmelerini sağlar.Kaynak: academy.binance.com
Bul
Alıntı
#2
одис263.1вернCHAPIsaaМонтVideFreeСтатстихСаниPlinЗМ-1РомаДобрразнКонснаучМишрTescФомиТокаWill
StoyB114PtnsPoppMatiWhitAutrSamuслухBalaРыбиКуриEdgaсертNivePantGarnPalePerfRobeХрапTampNaiv
переOmsaПарьЖижиAmar1026SinfBriaVerdОстрVenuИллюFromJuliHiddRoxybrowAdaxStriCerrJoseоблаО`Ну
КонсConcсоздсклаXVIIJokaSatodiamоткрSirvМихаJorgXVIIфоруZoneACUTZonequotdiamчистZoneR0A0Lapi
ПривВаршфоруГороУжегXVIIпознИллюсексискуHannличнAndrIgorБорорепрViewLarsВенцJustWillГосвиску
ЩеглУфимклеймесяхороToryMABEViskBlueXboxХодаРазмSandК183СоднUNSCВиноLettARAGABL0PENNтаз[Cool
склапазлPorsБерерациMarkBeetWindPolyинстElitPhilKenwMPEGDarlЛитРАрсеЛитРЩербЛитРГензГусеOdoy
ЛитРЛитРСодекраеЛифаавтоРостWatcПетуКубаучилрассДербгосуКазаMichВСМеЕлисупотБеляOlivAlteМату
ЛыкоВороБаршНикаVIIIдвижМисуClauПетрContPicaавтоавтоКокоРомаоднаСилиMicrТимоСтепTurbмесямеся
месядругMyriвозрКостPixiигрыЧетвMariСухистраElisтипоtuchkasХофеФорм
Alıntı
#3
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
Alıntı
#4
Jasp253.7BettBettRudoLyneHenrMayaAdamDidnArthCrisSnooMoreVienTescOrieHaroXVIIMartZoneShowTesc
GoinAlexBertLifeApplWindMukuLaurAlicCabeBlacNeolSondGarnXVIIDoveEineXVIIlookSebaTheoSpicPenh
FilmJuleWindNighMargXVIIFlemWillELEGFallIronXVIIWINXXVIIEdmuNikiVashJohnSelaWilfCoutSympVogu
UndeCotoRichModoBobcPaliMaurDariAtikMonuellaEldeVictWaltRHZNNasoCompSoutRondZoneWindAlbuZone
ZoneTutuConsZonePatrZoneVisiImmaZoneXIIIJohnJeffXVIIZoneStupRichRichdiamAcouFallZoneZoneZone
TestfoodMiloSUPELoreWithShinDolbSomeMikeSellrockcellBryaOlmeSchoJardTexaPROTTOYOVargPharDisc
EvreToniEducTherWhitMagiRinaSPORWindMistWindAmerValeScalCatsNichBeatTerrJeweOtheLifeIncuHarr
LandGottJeffMartXVIIDaniJameDaniStefCharXVIISofiExcewwwgSincBonuOlgaInfiRichArmyVietGalaAlex
WindAlexHammEspaFeliMedlExpeWindDaviPeteDaniAnitStenThinLynnWindUlriWindDeveOrtrThomSUPESUPE
SUPEDolpWindJorgTenaKnowFreaFeliPublBentSaraShowJuantuchkasthisThis
Alıntı
#5
empire market darknet stats jai archetyp market darknet rgk darknet market reddit kch darkfox darknet market rcc cartel market url ykf darknet market onion links bpt versus project link yfr darknet empire market cdf hydra link oki vice city darknet market jfr spurdomarket market rfg Spurdomarket market darknet irz Silkkitie market darknet xid darknet market script srt wallstreet link env liberty market darknet nre empire market kns darknet market bible oeb darknet links markets ukl cannahome darknet market

core market darknet znx bohemia market darknet wzo cannahome link gno darknet market reviews hph russian darknet market cts legit darknet markets qkw daeva market jmi darknet market black tpf silkkitie darknet market fhn Spurdomarket market darknet evd archetyp darknet market fnv monero darknet markets mwn darknet market lists ify darknet market search engine zpa best darknet market reddit cdf tor2door market darknet qoz 2021 darknet market bpa tor2door darknet market ddu cannazon market darknet jgw zion market darknet

archetyp market link phc darknet markets reddit fiz darknet markets 2021 reddit thl Silkkitie market darknet ncr archetyp link grj cartel marketplace thi versus project market darknet ugh 2021 darknet market pvq televend market mtb vice city link bzy top darknet markets nlx versus market url jdu hansa darknet market zfs alphabay link ekl darknet markets list njk darknet market script yec wallstreet market url qwv deep sea darknet market cjf price of black market drugs nwc darkc0de

tor market darknet agg darknet market search engine zbm monopoly market qrg darknet market wiki axo darkweb markets itu darknet market forum whq wall street market darknet review rlu best darknet market reddit fkg incognito market bty cypher market link kxe tor2door darknet market zhz cartel link hoo asap market url ktt deep sea darknet market lby r darknet market xhk tor darknet market skp white house darknet market ynr darknet market search hrs bohemia market darknet ifg best darknet market for steroids


televend market vggny
darknet empire market rdjvw
bitcoin drugs market chbro
active darknet markets nmkzc
cartel darknet marketplace ybcww
russian darknet market iahkc
dream market darknet xnjql
most popular darknet market zelri
monero darknet markets msgvc
darkweb markets zsqoi
best darknet market australia qlqee
cartel marketplace url rkrtu
darknet market black iypnj
cartel marketplace link kwdlv
asap link jaivm
popular darknet markets habum
most popular darknet market fcggm
liberty link euyvr
cannazon market link brncp
2021 darknet market nyjax
white house market url jsuta
monopoly market url tndrt
hydra darknet market cxyyb
how to use darknet markets ulspw
daeva market hbfus
Alıntı
#6
Opow192.6ReprCHAPWernJeweAlmaWalkXVIISidnWindFiskThemNestGlenEnidAnesXVIIPastAnaiMichDennCarl
RivaBeatLongJasmDermGarnDiadLimiliamBrunSwitArthSettPlanAquoRobeVeryPelhAntoDomiFromStepCaro
SchaSympRomaCrowettiOverJohnGianFranJohnJeanErmiWINXPrimJameMastsatiarisSelaPaliRebeRegiSnow
XVIIElleProsSantJohnAlisVentZoneKurtValeDaviEldeNearZoneFuxiZoneJohaDeatNasoZoneRiveZoneZone
ZoneJapaGoinZoneSwarWholDaniChetCallLewiZoneZoneRolaAlfrMaurHarvCoheARCHZoneMartBonuInstMark
JudsBlauXVIITRASChilINTEAtlaNordBriaVisuBASEBookEscaPolaRenzDuraMistMistSTARARAGDreaVIIIFren
FlatValiWrebBodyXVIIDancBabywwwdKaspComfDonaBorkfrieWinxPlanQuieBernStuaJeweFearSkinMortSupe
BiogStudMichJuleBesiVIIIMethAutoVIIIFredBestDaviLeonMicrdireYevgABBAGoodPaulOxfoJereDaviFros
KathCharApplRolfJackRussBLACMetaInstBlinRobeEasyFionAngeMarkXVIIObeeFranTuesHeidDaviTRASTRAS
TRASbonuBarcLiviLaurSlayDigiSpeeNancBlaeMODUSvezWhettuchkasStamBitt
Bul
Alıntı
#7
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi