Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hathboor yüz tanıma biyometrik sistem Dubai, Dubai Expo 2020 öncesinde güvenliği
#1
Hathboor yüz tanıma biyometrik sistem Dubai, Dubai Expo 2020 öncesinde güvenliği artırıyor.


Emirlik küresel Expo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Dubai'nin güvenliği güçlendirmek için toplu taşımada yüz tanıma sistemi getirdiğini söyledi .

Dubai Taşımacılık Güvenlik Departmanı direktörü Obaid al-Hathboor, "Bu teknoloji, şüpheli ve aranan insanları tespit etme konusundaki etkinliğini kanıtladı" dedi.

Emirlik halihazırda uluslararası havaalanında yüz tanıma kullanan bir biyometrik sistem işletiyor .

Kendisini Orta Doğu'da lider bir "akıllı şehir" olarak gören Dubai, teknoloji ve yapay zeka için bir merkez olma hedefine sahip.

Milyar dolarlık Expo fuarını açtığında her iki sektör de sergilenecek.

Hathboor, "Metro istasyonlarında ve diğer ulaşım sektörlerinde yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için mevcut yeteneklerimizi geliştirerek performansımızı artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Bu haftanın başlarında, Dubai'nin Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed'in gözetimi altında, şehrin polisi, bir metro istasyonuna saldırı düzenleyen silahlı kişileri belirlemek için simüle edilmiş bir senaryoda yüz tanımayı kullandı.


Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitilmiş özel bir polis birimi, şüphelileri yakalamak için bir kontrol merkeziyle birlikte çalışmadan önce, sahte saldırıda yola çıkanların karakoldan "tahliye edilmesine" yardımcı oldu.

Özel birimin üyeleri Expo 2020 sırasında büyük metro istasyonlarına gönderilecek.

Altı aylık etkinlik, koronavirüs nedeniyle bir yıl ertelendi ve şimdi Ekim 2021'de açılacak.

Küresel ekonomi ve ulaşım sistemleri salgın nedeniyle bozulmadan önce 15 milyon ziyaretçi çekmesi bekleniyordu.

Dubai Polisi Ulaşım Güvenliği Departmanından Jamal Rashed, yüz tanıma teknolojisinin önümüzdeki aylarda tüm metro istasyonlarında kullanılacağını söyledi.

Termal kameralı kasklar ve akıllı gözlükler gibi koronavirüsün yayılmasıyla mücadelede halihazırda kullanılmakta olan diğer teknolojiler de büyük kalabalıkları belirlemek ve yönetmek için kullanılacak.

Rashed, "Daha önce bir şüphelinin kimliğini tespit etmek en az beş saat sürdü," dedi. "Bu teknoloji ile bir dakikadan az sürer."

Ancak, bireyleri belirleme teknolojisi, telefonların kilidini açmak için kullanılması gibi hayatları basitleştirirken, aynı zamanda mahremiyetle ilgili endişeleri de artırdı.

Berlin merkezli savunuculuk grubu AlgorithmWatch, en az 10 Avrupa polis kuvvetinin yüz tanıma teknolojisini kullandığını söylüyor - bu, gizlilik ve hak gruplarının endişelendiği bir eğilim.

Çin ayrıca kamu gözetim ağındaki yüz tanıma sistemleri nedeniyle eleştiriliyor.


Dubai operates a biometric system using facial recognition at its international airport. This technology's using to identify suspiciously and wanted people. But while the technology to identify individuals has simplified lives, such as being used for unlocking phones, it has also raised concerns over privacy.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi